تبلیغات
مطالب اینترنتی - 5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد
مطالب اینترنتی


بابک زنجانی پول سوخته را نذر تأمین اجتماعی کرد اما ماجرای چک‌های میلیاردی چیست؟

«روز سه‌شنبه بود که علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در مجلس حاضر شد تا به سؤال یکی از نمایندگان درباره یکی از صندوق‌های بازنشستگی پاسخ دهد.

5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد

ربیعی در صحن علنی مجلس در دفاع از عملکرد خود به ابرچالش صندوق‌های بازنشستگی کشور به‌عنوان یکی از چند ابرچالش اساسی ایران اشاره کرد و گفت: از ١٨ صندوق بازنشستگی کشور تنها یکی هنوز سرپاست و باقی صندوق‌ها ورشکسته شده‌اند.

آن «یک» صندوق غیر ورشکسته کشور اما همان صندوق تأمین اجتماعی است که البته هم‌زمان بزرگ‌ترین صندوق بیمه‌ای کشور نیز هست؛ صندوقی که امروز اگر چه هنوز ورشکسته نیست اما تراز عملیاتی منفی را تجربه می‌کند و در سراشیبی سقوط به همان دره‌ای قرار دارد که صندوق‌های بازنشستگی دیگر یکی پس از دیگری در آن سقوط کرده‌اند.

در این بین دلایل زیادی برای «مصیبت» امروز صندوق‌های بازنشستگی ذکر می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها حیف‌ومیل و عدم مدیریت درست منابع آنهاست…

نکته‌ای که چند روز قبل در مصاحبه‌ای که با مصطفی ترک‌همدانی، وکیل کارگران شاکی پرونده تأمین اجتماعی، انجام شد، مشهود بود و می‌توان گفت یک عبارت را به ادبیات سیاسی و اقتصادی ایران اضافه کرد: «سهو قلم». تأمین اجتماعی و دیگر صندوق‌های بازنشستگی ایران در دهه‌های گذشته بیش از هر چیز سهو قلم به خود دیده‌اند و همین سهو قلم‌ها در کنار سهو بذل‌وبخشش‌ها و سهو مدیریت‌ها و سهو سیاسی‌کاری‌ها کار را به جایی رسانده که هر ماه شاهد اضطراب و نگرانی ‌هزاران بازنشسته صندوق‌هایی مانند صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق بازنشستگی کشوری باشیم؛ نگرانی‌هایی که اگر روزی به صندوق تأمین اجتماعی با بیش از ١٣‌میلیون بیمه‌شده اصلی و 3.5 میلیون مستمری‌بگیر برسد، می‌تواند تبدیل به فاجعه‌ای شود که کم از زلزله‌ای هفت‌ریشتری در تهران نیست. در ادامه به بررسی سهو قلم رخ‌داده در پرونده تأمین اجتماعی می‌پردازیم.

آخرین بازمانده

١٧ صندوق بازنشستگی کشور درحال‌حاضر دچار مشکلات عدیده هستند. برخی از آنها مانند صندوق بازنشستگی کشوری نیازمند پرداخت ماهانه دولت هستند و اگر دولت به هر دلیلی یکی، دو روز در پرداخت این مبالغ تأخیر کند، شاهد تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان‌ها و مجلس هستیم.

تصاویر تجمعات این مردان و زنان کهن‌سال که با ویلچر و کپسول اکسیژن در برابر ساختمان‌های دولتی به انتظار حقوقشان می‌نشینند به ‌تنهایی باید باعث شرم یکایک کسانی باشد که در این صندوق‌ها مسئولیت داشته‌اند اما معضلات این صندوق‌ها تنها مستمری‌بگیران را درگیر نمی‌کند.

مثال ساده دراین‌باره معضلات صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌هاست که یکی از صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته کشور است. بانک‌ها که نمی‌توانند برای پرداخت مستمری بازنشستگان خود روی کمک دولت حساب کنند، مجبورند از روش‌های دیگری این منابع را تهیه کنند. به نظر می‌رسد یکی از این منابع، تخصیص قسمتی از درآمد حاصل از سود تسهیلات بانکی به این صندوق‌هاست؛ مسئله‌ای که باعث می‌شود بانک‌ها نتوانند سود تسهیلات را کم کنند و به معنای دیگر بانکداری در ایران «گران‌تر» تمام می‌شود.

در این بین، صندوق تأمین اجتماعی تنها صندوق کشور است که هنوز محتاج پرداختی ماهانه دولت برای مستمری بازنشستگان خود نشده است اما این به معنی خوب‌ بودن حال صندوق تأمین اجتماعی نیست.

در گفت‌وگویی که یک‌ماه‌ونیم پیش با یکی از فعالان کارگری درباره این صندوق انجام شد، او گفت که این صندوق برای پرداخت حقوق بازنشستگان خود مجبور به دریافت تسهیلات از بانک شده و ماهانه ‌میلیاردها تومان بهره آن وام‌ها را پرداخت می‌کند؛ نکته‌ای که در گفت‌وگوی ماه پیش با سیدتقی نوربخش، مدیرعامل کنونی این صندوق، نیز تأیید شد با این تبصره که نوربخش گفت این تسهیلات را از بانکی که متعلق به خود صندوق است گرفته‌اند اما چه شد که کار صندوق تأمین اجتماعی به اینجا رسید.

یکی از معضلات اساسی صندوق تأمین اجتماعی در ایران، دخالت مستقیم دولت‌ها و غیر مستقیم مجلس‌های مختلف در مدیریت آن است. دولت‌های مختلف در طول دهه‌های گذشته با انواع روش‌ها تلاش کرده‌اند بر منابع این صندوق مسلط باشند و تیر خلاص در این زمینه نیز آنجا زده شد که در دولت احمدی‌نژاد ترکیب هیات آن چنان تغییر کرد که دربست دولتی شد. در چنین شرایطی صندوقی که ثروتش حاصل پرداخت حق بیمه کارگران بود، به قلکی برای دولت‌ها تبدیل شد.

محمد ستاری‌فر، یکی از چهره‌های شاخص تأمین اجتماعی پس از انقلاب، دراین‌باره تنها به ذکر یک ضرب‌المثل اکتفا می‌کند و می‌گوید: خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم‌طایی‌شدن آسان بود. دولت‌های مختلف هرگز به تعهداتشان در قبال صندوق تأمین اجتماعی عمل نکرده‌اند؛ آنچنان که بدهی دولت به این صندوق به رقم ترسناک ١٤٠‌ هزار‌میلیارد تومان رسیده است.

سهو قلم‌ها

مصطفی ترک‌همدانی، وکیل کارگران شاکی در پرونده تأمین اجتماعی، در گفت‌وگویی که هفته گذشته با او انجام شد، فاش کرد که سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق تأمین اجتماعی، در جلسه دادگاه و در پاسخ به سؤال قاضی درباره علت اشتباه ‌نوشتن رقم چک‌هایی که به بابک زنجانی داده است، گفته: «شب بود، خسته بودم، سهو قلم پیدا کردم»، اما ماجرای چک‌های تأمین اجتماعی که به بابک زنجانی رسید چه بود و چه سهوقلمی در آن اتفاق افتاد؟ نگاهی به اسناد و مدارک به‌جامانده از دوران مدیریت سعید مرتضوی نشان می‌دهد اتفاقات رخ‌داده در آن دوران چیزی فراتر از سهو قلم است.

سیدتقی نوربخش، مدیرعامل کنونی سازمان تأمین اجتماعی، در‌این‌باره می‌گوید: «تنها به ‌صورت کلی در این حد می‌توانم بگویم فرایندی که در رابطه با این پرونده انجام شده، برخلاف آیین‌نامه‌ها و مقررات مالی سازمان بوده است.

برای مثال من به‌ عنوان مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نمی‌توانم به نام سازمان تأمین اجتماعی حساب باز کنم، دسته‌چک بگیرم و نوعی عملیات مالی را شکل بدهم.

سازمان تأمین اجتماعی، آیین‌نامه مالی مدونی دارد که مشخص می‌کند حساب سازمان را چه مرجعی باید باز کند و چک سازمان را چه کسی یا کسانی باید امضا کنند اما در موارد مربوط به پرونده اخیر، مقررات آیین‌نامه مالی سازمان رعایت نشده است.»

مجتبی نظری، وکیل سازمان تأمین اجتماعی در این پرونده، نیز در زمان تنفس دومین جلسه در جمع خبرنگاران گفته بود: «در خصوص واگذاری شرکت‌های سازمان تأمین اجتماعی به بابک زنجانی اهمال‌کاری شده و این جرم بزرگی است که این پول‌ها به آدم‌های متعدد داده شود.

وقتی فردی با اطلاعات حقوقی و به ‌عنوان دادستان سابق وارد عرصه‌ای می‌شود و برای ٤٤٤‌هزار‌میلیارد ین ژاپن بدون هر نوع مزایده و کارشناسی یک‌شبه وارد تفاهم می‌شود، از دید ما عین تبانی است. این موضوع باید برای او منفعتی داشته باشد وگرنه نمی‌آید مهم‌ترین شرکت‌های سودده سازمان تأمین اجتماعی را به دیگری بدهد.»

بابک زنجانی پول سوخته را نذر تأمین اجتماعی کرد اما ماجرای این چک‌ها چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال می‌توانیم از سخنان خود بابک زنجانی در یکی از مصاحبه‌هایش پیش از دستگیری سر نخ‌هایی پیدا کنیم.

بابک زنجانی در گفت‌وگو با «ایسنا» خود را یک بسیجی اقتصادی خوانده بود و درباره قرارداد با تأمین اجتماعی گفته بود: «من عضو هیات‌مدیره یک بانک در مالزی (فرست اسلامیک بانک) هستم. این بانک با سرمایه ١٠٤‌میلیون دلار فعالیت می‌کرد و فعالیتش هم نرمال و خوب بوده است.

در آن زمان اداره سوییفت پیامی به بانک ارسال کرد و مدت ١٥ روز وقت داد تا منابع خود را در بانک‌ها به هر جا که لازم است انتقال بدهیم چون بعد از ١٥ روز ارتباط سوییفت بانک قطع می‌شد. منابعی که بالغ بر ١٣,٥‌میلیارد یورو بود، به ‌دلیل این عملیات گیر افتاده بود و هیچ بانکی حاضر نبود منابع را دریافت کند.

به همین سبب مسئولان، سهام‌داران و هیئت‌مدیره بانک علیه من حساس شدند. من باید ذی‌نفع پول را از نام بانک تغییر می‌دادم، به ‌همین ‌دلیل تصمیم گرفتم ذی‌نفع این منابع را به شرکتی غیر قابل تحریم در کشور مانند صندوق تأمین اجتماعی برای حفظ و نگهداری منتقل کنم تا شامل تحریم و قفل منابع نشود. برای همین منظور با سازمان تأمین اجتماعی برای خرید تعدادی از شرکت‌های آن تفاهم کردم.»

این نکته مهم که خود بابک زنجانی می‌دانسته پولی که بر پایه آن شرکت‌های تأمین اجتماعی را خریداری می‌کند، پولی درگیر و غیر قابل استفاده است، قسمتی از پازل ماجراست اما داستان وقتی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم صندوق تأمین اجتماعی به مدیریت سعید مرتضوی بابت این قرارداد به بابک زنجانی چک ضمانت نیز پرداخت می‌کند!

در این قرارداد که به امضای سعید مرتضوی و بابک زنجانی می‌رسد، مقرر می‌شود مبلغ ٤٤٢‌میلیارد و ٥٢٤‌میلیون و ٤٥٤‌هزار و ٥٠٠ ین ژاپن از طرف بابک زنجانی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود اما او که می‌دانسته سازمان تأمین اجتماعی امکان استفاده از این پول را نخواهد داشت، پیش‌دستی می‌کند و خواستار دریافت چک ضمانت به همین مبلغ می‌شود.

در نامه‌ای که حمید فلاح هروی، رئیس هیات‌مدیره هلدینگ سورینت قشم (متعلق به بابک زنجانی) به سعید مرتضوی می‌نویسد از او می‌خواهد پنج فقره چک تضمین به مبلغ ٤٤٢‌میلیارد و ٥٢٤‌میلیون و ٤٥٤‌هزار و ٥٠٠ ین ژاپن برای این شرکت صادر کند. فلاح، متهم ردیف سوم پرونده بابک زنجانی است؛ همان کسی که قاضی مقیسه در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش به او می‌گوید: «شما کسی هستی که دست بابک زنجانی را گرفتی و پیش این نهاد و آن دستگاه بردی. در آن زمان افراد دیگری بودند که می‌توانستند به کشور کمک کنند اما به ‌خاطر نفوذ شما به بابک زنجانی اعتماد شد.»

به ‌این ‌ترتیب قرار بر این می‌شود که سازمان تأمین اجتماعی پنج فقره چک به مبالغ ٨٨‌میلیارد و ٥٠٤‌میلیون و ٨٩٠‌هزار و ٩٠٠ ین ژاپن به شرکت سورینت بدهد اما سهو قلم مشهور سعید مرتضوی در همین زمان اتفاق می‌افتد و نه یک سهو قلم که در واقع پنج سهو قلم رخ می‌دهد و سازمان تأمین اجتماعی پنج فقره چک به مبالغ ٨٨‌میلیارد و ٩٠٤‌میلیون و ٨٩٠‌هزار و ٩٠٠ ین ژاپن (معادل ریالی نرخ روز صرافی بانک ملت یا بانک ملی و نه بانک مرکزی) به بابک زنجانی تحویل می‌دهد؛ چک‌هایی که مجموع آن به رقم ٤٤٤‌میلیارد و ٥٢٤‌میلیون و ٤٥٤‌هزار و ٥٠٠ ین ژاپن، یعنی دو میلیارد ین بیشتر (بیش از ٦٠‌میلیارد تومان به نرخ صرافی بانک ملت و بیش از ٧٥‌میلیارد تومان به نرخ بازار) از رقم قرارداد می‌رسد.

سهوی دیگر از صندوق کارگران

جالب این که سهو قلم‌های مدیران سازمان تأمین اجتماعی در آن زمان به این هم محدود نمی‌شود و حتی در نامه‌ای که در پاسخ به علیرضا محجوب، نماینده مجلس و رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس، از سازمان تأمین اجتماعی می‌نویسند نیز شماره‌ چک‌های صادره را اشتباه درج می‌کنند!

قسمت غم‌انگیز ماجرا این که بابک زنجانی چهار فقره از چک‌های دریافتی از سازمان تأمین اجتماعی را به‌ جای پول نفت به وزارت نفت می‌دهد و یک فقره باقی‌مانده نیز هنوز مشخص نیست در کجاست؛ به عبارت ساده، بابک زنجانی و دوستانش نفت ملی ما را می‌فروشند، پولش را دریافت می‌کنند، شرکت‌های متعلق به کارگران کشور را نیز می‌گیرند و چک‌های تضمین آن را به جای پول نفت به وزارت نفت می‌دهند!

سهو‌هایی که تاوانش را کارگران و مردم می‌دهند. در ‌این ‌بین، بابک زنجانی به اعدام محکوم شده است، وکلای شاکی پرونده نیز احکام سنگین‌تری از سعید مرتضوی دریافت کرده‌اند و تلاش‌های وزارت اطلاعات و قوه‌‌قضائیه برای بازگرداندن این سرمایه بر‌باد‌رفته ادامه دارد.

منبع: شرقلینک منبع

مطلب 5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد
http://mofidestan.ir/5-%d8%b3%d9%87%d9%88-%d9%82%d9%84%d9%85-%d9%85%db%8c%d9%84%db%8c%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%b6%d9%88%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b5%d9%86%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سه شنبه 1 خرداد 1397 05:02 ق.ظ
With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism
or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I've either
authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is
popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I'd truly appreciate it.
سه شنبه 1 خرداد 1397 04:42 ق.ظ
My family all the time say that I am wasting my time here at web, but I know I am getting familiarity every day by
reading thes good articles or reviews.
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 01:50 ب.ظ
Profitez d'une rception de mariage Afrique vraie dans une
enceinte faite de roseaux, connue comme un boma.
cheapjerseysofchina His partial mea culpa was compelling for reasons he did not intend.
It showed him sticking to http://ledco.tn/index.php/component/k2/itemlist/user/5777 the lie
that he raced clean in 2009 and 2010 in his comeback phase.
cheap jerseys mshcrj21069
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 01:36 ب.ظ
great put up, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don't notice this.
You should continue your writing. I am confident, you've a huge readers' base already!
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 02:33 ق.ظ
cheap cialis [url=https://www.cheapviagrapillsweb.com/]viagra
online[/url] yuvkapc13339
شنبه 29 اردیبهشت 1397 05:16 ق.ظ
If you happen to be visiting another city and locate that there is a good show
in this city, you are unable to look at different
companies to the box office, stay at home a line
and get the tickets. Warrior bands moved south and east towards the rich pickings with the peoples whom they had traded
with. The plastic's name is often abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, which is fewer than half the weight of glass, which supplanted quartz inside early twentieth century.
جمعه 28 اردیبهشت 1397 02:42 ب.ظ
The great thing about this DVD is that you can do the dance exercises anytime, with
out a partner. They will shun jobs where there is no help to
the neighborhood involved. The plastic's name is usually
abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, and it's also less than 50 %
the extra weight of glass, which supplanted quartz inside the early twentieth century.
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 07:54 ق.ظ
The process begins from your uncomplicated activity of the account option. "Because you're here reading this online games report now with this particular instant; whatever you have is "The first
movers advantage" on your own to consider a hold of now. With the variety of el cheapo acoustic guitars being churned out nowadays you will likely need somebody you trust that may help you choose a guitar.
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 04:32 ب.ظ
When someone writes an piece of writing he/she retains the plan of
a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
Therefore that's why this paragraph is great. Thanks!
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 01:22 ق.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:
Loopdrive3 VSTABS. While online machines provide you with the
players the ability to select how much they tend to wager, these online
video poker machine provide that same a sense strategizing and negotiations with oneself frequently
yearned for by players who miss the land-based casinos.

These art reproductions of paintings printed on canvas sheets
or paper and then framed and hung on walls.
جمعه 14 اردیبهشت 1397 01:24 ب.ظ
I like what you guys are usually up too. This sort
of clever work and exposure! Keep up the superb works guys I've included you guys to blogroll.
دوشنبه 27 فروردین 1397 06:35 ب.ظ
The great thing concerning this DVD is that you could do the dance
exercises anytime, without having a partner. There these folks were, anticipating their forthcoming experience
and joyously reliving the final one -- Peter, Susan, Edmund, and Lucy,
in the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves much deeper when he was 15), and
Georgie Henley (approaching teenhood, an excellent six inches taller than we last saw her).
The Open Video Project: This is site using a huge variety of digital video
for sharing.
چهارشنبه 22 فروردین 1397 09:38 ق.ظ
Great article.

Read online or download your favorite books

TÉLÉCHARGER LE PDF EPUB MOBI https://qnoorthtevenackenzeu.ml/sitemaps.xml
شنبه 18 فروردین 1397 11:45 ق.ظ
2: Não faça regime porque a simpatia é infalível.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 11:26 ق.ظ
Hi! I've been following your weblog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Texas!

Just wanted to tell you keep up the fantastic work!
پنجشنبه 9 فروردین 1397 11:34 ب.ظ
Today, while I was at work, my sister stole my iPad and
tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83
views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
یکشنبه 5 فروردین 1397 07:14 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've visited this web site before but after going through many of the articles I realized it's
new to me. Anyhow, I'm certainly delighted I found it and
I'll be bookmarking it and checking back regularly!
جمعه 3 فروردین 1397 08:11 ق.ظ
Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for supplying this info.


Read Online and Download Your Favorite Book
https://Xhealth.science/sitemap-post/list_693.xml
شنبه 19 اسفند 1396 11:03 ب.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions around the globe.
You don't have to spend money on the greatest or heaviest tripod
for private use. You need a special connector typically referred to as
a Fire wire or sometimes known just as one IEEE 1394 high band connector.
شنبه 5 اسفند 1396 01:21 ب.ظ
Just wanna remark that you have an extremely nice site, I really like the style and
design and it realistically stands apart.
شنبه 23 دی 1396 07:43 ب.ظ
ᒪIKE WHAT DADDY, TELL US, TELL UЅ.? Each boys jumoed up and Ԁown eager to knoѡ
the right way to make God happy.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :