تبلیغات
مطالب اینترنتی - 5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد
مطالب اینترنتی


بابک زنجانی پول سوخته را نذر تأمین اجتماعی کرد اما ماجرای چک‌های میلیاردی چیست؟

«روز سه‌شنبه بود که علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در مجلس حاضر شد تا به سؤال یکی از نمایندگان درباره یکی از صندوق‌های بازنشستگی پاسخ دهد.

5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد

ربیعی در صحن علنی مجلس در دفاع از عملکرد خود به ابرچالش صندوق‌های بازنشستگی کشور به‌عنوان یکی از چند ابرچالش اساسی ایران اشاره کرد و گفت: از ١٨ صندوق بازنشستگی کشور تنها یکی هنوز سرپاست و باقی صندوق‌ها ورشکسته شده‌اند.

آن «یک» صندوق غیر ورشکسته کشور اما همان صندوق تأمین اجتماعی است که البته هم‌زمان بزرگ‌ترین صندوق بیمه‌ای کشور نیز هست؛ صندوقی که امروز اگر چه هنوز ورشکسته نیست اما تراز عملیاتی منفی را تجربه می‌کند و در سراشیبی سقوط به همان دره‌ای قرار دارد که صندوق‌های بازنشستگی دیگر یکی پس از دیگری در آن سقوط کرده‌اند.

در این بین دلایل زیادی برای «مصیبت» امروز صندوق‌های بازنشستگی ذکر می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها حیف‌ومیل و عدم مدیریت درست منابع آنهاست…

نکته‌ای که چند روز قبل در مصاحبه‌ای که با مصطفی ترک‌همدانی، وکیل کارگران شاکی پرونده تأمین اجتماعی، انجام شد، مشهود بود و می‌توان گفت یک عبارت را به ادبیات سیاسی و اقتصادی ایران اضافه کرد: «سهو قلم». تأمین اجتماعی و دیگر صندوق‌های بازنشستگی ایران در دهه‌های گذشته بیش از هر چیز سهو قلم به خود دیده‌اند و همین سهو قلم‌ها در کنار سهو بذل‌وبخشش‌ها و سهو مدیریت‌ها و سهو سیاسی‌کاری‌ها کار را به جایی رسانده که هر ماه شاهد اضطراب و نگرانی ‌هزاران بازنشسته صندوق‌هایی مانند صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق بازنشستگی کشوری باشیم؛ نگرانی‌هایی که اگر روزی به صندوق تأمین اجتماعی با بیش از ١٣‌میلیون بیمه‌شده اصلی و 3.5 میلیون مستمری‌بگیر برسد، می‌تواند تبدیل به فاجعه‌ای شود که کم از زلزله‌ای هفت‌ریشتری در تهران نیست. در ادامه به بررسی سهو قلم رخ‌داده در پرونده تأمین اجتماعی می‌پردازیم.

آخرین بازمانده

١٧ صندوق بازنشستگی کشور درحال‌حاضر دچار مشکلات عدیده هستند. برخی از آنها مانند صندوق بازنشستگی کشوری نیازمند پرداخت ماهانه دولت هستند و اگر دولت به هر دلیلی یکی، دو روز در پرداخت این مبالغ تأخیر کند، شاهد تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان‌ها و مجلس هستیم.

تصاویر تجمعات این مردان و زنان کهن‌سال که با ویلچر و کپسول اکسیژن در برابر ساختمان‌های دولتی به انتظار حقوقشان می‌نشینند به ‌تنهایی باید باعث شرم یکایک کسانی باشد که در این صندوق‌ها مسئولیت داشته‌اند اما معضلات این صندوق‌ها تنها مستمری‌بگیران را درگیر نمی‌کند.

مثال ساده دراین‌باره معضلات صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌هاست که یکی از صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته کشور است. بانک‌ها که نمی‌توانند برای پرداخت مستمری بازنشستگان خود روی کمک دولت حساب کنند، مجبورند از روش‌های دیگری این منابع را تهیه کنند. به نظر می‌رسد یکی از این منابع، تخصیص قسمتی از درآمد حاصل از سود تسهیلات بانکی به این صندوق‌هاست؛ مسئله‌ای که باعث می‌شود بانک‌ها نتوانند سود تسهیلات را کم کنند و به معنای دیگر بانکداری در ایران «گران‌تر» تمام می‌شود.

در این بین، صندوق تأمین اجتماعی تنها صندوق کشور است که هنوز محتاج پرداختی ماهانه دولت برای مستمری بازنشستگان خود نشده است اما این به معنی خوب‌ بودن حال صندوق تأمین اجتماعی نیست.

در گفت‌وگویی که یک‌ماه‌ونیم پیش با یکی از فعالان کارگری درباره این صندوق انجام شد، او گفت که این صندوق برای پرداخت حقوق بازنشستگان خود مجبور به دریافت تسهیلات از بانک شده و ماهانه ‌میلیاردها تومان بهره آن وام‌ها را پرداخت می‌کند؛ نکته‌ای که در گفت‌وگوی ماه پیش با سیدتقی نوربخش، مدیرعامل کنونی این صندوق، نیز تأیید شد با این تبصره که نوربخش گفت این تسهیلات را از بانکی که متعلق به خود صندوق است گرفته‌اند اما چه شد که کار صندوق تأمین اجتماعی به اینجا رسید.

یکی از معضلات اساسی صندوق تأمین اجتماعی در ایران، دخالت مستقیم دولت‌ها و غیر مستقیم مجلس‌های مختلف در مدیریت آن است. دولت‌های مختلف در طول دهه‌های گذشته با انواع روش‌ها تلاش کرده‌اند بر منابع این صندوق مسلط باشند و تیر خلاص در این زمینه نیز آنجا زده شد که در دولت احمدی‌نژاد ترکیب هیات آن چنان تغییر کرد که دربست دولتی شد. در چنین شرایطی صندوقی که ثروتش حاصل پرداخت حق بیمه کارگران بود، به قلکی برای دولت‌ها تبدیل شد.

محمد ستاری‌فر، یکی از چهره‌های شاخص تأمین اجتماعی پس از انقلاب، دراین‌باره تنها به ذکر یک ضرب‌المثل اکتفا می‌کند و می‌گوید: خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم‌طایی‌شدن آسان بود. دولت‌های مختلف هرگز به تعهداتشان در قبال صندوق تأمین اجتماعی عمل نکرده‌اند؛ آنچنان که بدهی دولت به این صندوق به رقم ترسناک ١٤٠‌ هزار‌میلیارد تومان رسیده است.

سهو قلم‌ها

مصطفی ترک‌همدانی، وکیل کارگران شاکی در پرونده تأمین اجتماعی، در گفت‌وگویی که هفته گذشته با او انجام شد، فاش کرد که سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق تأمین اجتماعی، در جلسه دادگاه و در پاسخ به سؤال قاضی درباره علت اشتباه ‌نوشتن رقم چک‌هایی که به بابک زنجانی داده است، گفته: «شب بود، خسته بودم، سهو قلم پیدا کردم»، اما ماجرای چک‌های تأمین اجتماعی که به بابک زنجانی رسید چه بود و چه سهوقلمی در آن اتفاق افتاد؟ نگاهی به اسناد و مدارک به‌جامانده از دوران مدیریت سعید مرتضوی نشان می‌دهد اتفاقات رخ‌داده در آن دوران چیزی فراتر از سهو قلم است.

سیدتقی نوربخش، مدیرعامل کنونی سازمان تأمین اجتماعی، در‌این‌باره می‌گوید: «تنها به ‌صورت کلی در این حد می‌توانم بگویم فرایندی که در رابطه با این پرونده انجام شده، برخلاف آیین‌نامه‌ها و مقررات مالی سازمان بوده است.

برای مثال من به‌ عنوان مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نمی‌توانم به نام سازمان تأمین اجتماعی حساب باز کنم، دسته‌چک بگیرم و نوعی عملیات مالی را شکل بدهم.

سازمان تأمین اجتماعی، آیین‌نامه مالی مدونی دارد که مشخص می‌کند حساب سازمان را چه مرجعی باید باز کند و چک سازمان را چه کسی یا کسانی باید امضا کنند اما در موارد مربوط به پرونده اخیر، مقررات آیین‌نامه مالی سازمان رعایت نشده است.»

مجتبی نظری، وکیل سازمان تأمین اجتماعی در این پرونده، نیز در زمان تنفس دومین جلسه در جمع خبرنگاران گفته بود: «در خصوص واگذاری شرکت‌های سازمان تأمین اجتماعی به بابک زنجانی اهمال‌کاری شده و این جرم بزرگی است که این پول‌ها به آدم‌های متعدد داده شود.

وقتی فردی با اطلاعات حقوقی و به ‌عنوان دادستان سابق وارد عرصه‌ای می‌شود و برای ٤٤٤‌هزار‌میلیارد ین ژاپن بدون هر نوع مزایده و کارشناسی یک‌شبه وارد تفاهم می‌شود، از دید ما عین تبانی است. این موضوع باید برای او منفعتی داشته باشد وگرنه نمی‌آید مهم‌ترین شرکت‌های سودده سازمان تأمین اجتماعی را به دیگری بدهد.»

بابک زنجانی پول سوخته را نذر تأمین اجتماعی کرد اما ماجرای این چک‌ها چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال می‌توانیم از سخنان خود بابک زنجانی در یکی از مصاحبه‌هایش پیش از دستگیری سر نخ‌هایی پیدا کنیم.

بابک زنجانی در گفت‌وگو با «ایسنا» خود را یک بسیجی اقتصادی خوانده بود و درباره قرارداد با تأمین اجتماعی گفته بود: «من عضو هیات‌مدیره یک بانک در مالزی (فرست اسلامیک بانک) هستم. این بانک با سرمایه ١٠٤‌میلیون دلار فعالیت می‌کرد و فعالیتش هم نرمال و خوب بوده است.

در آن زمان اداره سوییفت پیامی به بانک ارسال کرد و مدت ١٥ روز وقت داد تا منابع خود را در بانک‌ها به هر جا که لازم است انتقال بدهیم چون بعد از ١٥ روز ارتباط سوییفت بانک قطع می‌شد. منابعی که بالغ بر ١٣,٥‌میلیارد یورو بود، به ‌دلیل این عملیات گیر افتاده بود و هیچ بانکی حاضر نبود منابع را دریافت کند.

به همین سبب مسئولان، سهام‌داران و هیئت‌مدیره بانک علیه من حساس شدند. من باید ذی‌نفع پول را از نام بانک تغییر می‌دادم، به ‌همین ‌دلیل تصمیم گرفتم ذی‌نفع این منابع را به شرکتی غیر قابل تحریم در کشور مانند صندوق تأمین اجتماعی برای حفظ و نگهداری منتقل کنم تا شامل تحریم و قفل منابع نشود. برای همین منظور با سازمان تأمین اجتماعی برای خرید تعدادی از شرکت‌های آن تفاهم کردم.»

این نکته مهم که خود بابک زنجانی می‌دانسته پولی که بر پایه آن شرکت‌های تأمین اجتماعی را خریداری می‌کند، پولی درگیر و غیر قابل استفاده است، قسمتی از پازل ماجراست اما داستان وقتی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم صندوق تأمین اجتماعی به مدیریت سعید مرتضوی بابت این قرارداد به بابک زنجانی چک ضمانت نیز پرداخت می‌کند!

در این قرارداد که به امضای سعید مرتضوی و بابک زنجانی می‌رسد، مقرر می‌شود مبلغ ٤٤٢‌میلیارد و ٥٢٤‌میلیون و ٤٥٤‌هزار و ٥٠٠ ین ژاپن از طرف بابک زنجانی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود اما او که می‌دانسته سازمان تأمین اجتماعی امکان استفاده از این پول را نخواهد داشت، پیش‌دستی می‌کند و خواستار دریافت چک ضمانت به همین مبلغ می‌شود.

در نامه‌ای که حمید فلاح هروی، رئیس هیات‌مدیره هلدینگ سورینت قشم (متعلق به بابک زنجانی) به سعید مرتضوی می‌نویسد از او می‌خواهد پنج فقره چک تضمین به مبلغ ٤٤٢‌میلیارد و ٥٢٤‌میلیون و ٤٥٤‌هزار و ٥٠٠ ین ژاپن برای این شرکت صادر کند. فلاح، متهم ردیف سوم پرونده بابک زنجانی است؛ همان کسی که قاضی مقیسه در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش به او می‌گوید: «شما کسی هستی که دست بابک زنجانی را گرفتی و پیش این نهاد و آن دستگاه بردی. در آن زمان افراد دیگری بودند که می‌توانستند به کشور کمک کنند اما به ‌خاطر نفوذ شما به بابک زنجانی اعتماد شد.»

به ‌این ‌ترتیب قرار بر این می‌شود که سازمان تأمین اجتماعی پنج فقره چک به مبالغ ٨٨‌میلیارد و ٥٠٤‌میلیون و ٨٩٠‌هزار و ٩٠٠ ین ژاپن به شرکت سورینت بدهد اما سهو قلم مشهور سعید مرتضوی در همین زمان اتفاق می‌افتد و نه یک سهو قلم که در واقع پنج سهو قلم رخ می‌دهد و سازمان تأمین اجتماعی پنج فقره چک به مبالغ ٨٨‌میلیارد و ٩٠٤‌میلیون و ٨٩٠‌هزار و ٩٠٠ ین ژاپن (معادل ریالی نرخ روز صرافی بانک ملت یا بانک ملی و نه بانک مرکزی) به بابک زنجانی تحویل می‌دهد؛ چک‌هایی که مجموع آن به رقم ٤٤٤‌میلیارد و ٥٢٤‌میلیون و ٤٥٤‌هزار و ٥٠٠ ین ژاپن، یعنی دو میلیارد ین بیشتر (بیش از ٦٠‌میلیارد تومان به نرخ صرافی بانک ملت و بیش از ٧٥‌میلیارد تومان به نرخ بازار) از رقم قرارداد می‌رسد.

سهوی دیگر از صندوق کارگران

جالب این که سهو قلم‌های مدیران سازمان تأمین اجتماعی در آن زمان به این هم محدود نمی‌شود و حتی در نامه‌ای که در پاسخ به علیرضا محجوب، نماینده مجلس و رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس، از سازمان تأمین اجتماعی می‌نویسند نیز شماره‌ چک‌های صادره را اشتباه درج می‌کنند!

قسمت غم‌انگیز ماجرا این که بابک زنجانی چهار فقره از چک‌های دریافتی از سازمان تأمین اجتماعی را به‌ جای پول نفت به وزارت نفت می‌دهد و یک فقره باقی‌مانده نیز هنوز مشخص نیست در کجاست؛ به عبارت ساده، بابک زنجانی و دوستانش نفت ملی ما را می‌فروشند، پولش را دریافت می‌کنند، شرکت‌های متعلق به کارگران کشور را نیز می‌گیرند و چک‌های تضمین آن را به جای پول نفت به وزارت نفت می‌دهند!

سهو‌هایی که تاوانش را کارگران و مردم می‌دهند. در ‌این ‌بین، بابک زنجانی به اعدام محکوم شده است، وکلای شاکی پرونده نیز احکام سنگین‌تری از سعید مرتضوی دریافت کرده‌اند و تلاش‌های وزارت اطلاعات و قوه‌‌قضائیه برای بازگرداندن این سرمایه بر‌باد‌رفته ادامه دارد.

منبع: شرقلینک منبع

مطلب 5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :5 سهو قلم میلیاردی که سعید مرتضوی از صندوق کارگران برای بابک زنجانی هزینه کرد
http://mofidestan.ir/5-%d8%b3%d9%87%d9%88-%d9%82%d9%84%d9%85-%d9%85%db%8c%d9%84%db%8c%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%b6%d9%88%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b5%d9%86%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 24 شهریور 1398 03:47 ب.ظ
Private ESCORT-BERLIN designs offers top escort service and intercourse dating around escorts
agency. Call women and whores purchase for home and hotel.

Here you will find ...
شنبه 9 شهریور 1398 06:38 ب.ظ
Thanks for another informative web site. Where else may just I get that type of info written in such a
perfect manner? I have a venture that I am simply now
operating on, and I have been at the glance out for such information.
جمعه 8 شهریور 1398 08:05 ب.ظ
Wow, superb blog layout! How long have you ever
been blogging for? you make running a blog glance easy.
The total look of your web site is great, let alone the content material!
جمعه 8 شهریور 1398 03:58 ب.ظ
Hi there to all, the contents existing at this web page are truly awesome for people experience, well,
keep up the nice work fellows.
پنجشنبه 7 شهریور 1398 04:23 ب.ظ
I am happy that I found this web site, exactly the right information that
I was searching for!
چهارشنبه 6 شهریور 1398 11:01 ب.ظ
thanks a lot a whole lot this fabulous website can be elegant along with relaxed
یکشنبه 3 شهریور 1398 10:01 ب.ظ
many thanks a lot this amazing site is usually conventional plus casual
سه شنبه 29 مرداد 1398 04:31 ب.ظ
thank you a great deal this amazing site can be official and simple
شنبه 26 مرداد 1398 08:55 ب.ظ
Let me first begin with introducing my own self. My name is Mallie Magdaleno and I totally love this title.
His family lives in Denver co. Data processing has
been my day work for a reality. He is really fond of horse riding but he's thinking on starting new
things. See what's new little website here: http://para-la-ereccion.eu/Xtrazex.html
جمعه 25 مرداد 1398 08:33 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an incredibly
long comment but after I clicked submit my comment didn't
show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted
to say great blog!
سه شنبه 22 مرداد 1398 11:02 ب.ظ
cheers a good deal this website is conventional along with casual
دوشنبه 21 مرداد 1398 01:00 ق.ظ
I think this is among the most significant info for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really great :
D. Good job, cheers
یکشنبه 20 مرداد 1398 11:43 ق.ظ
cheers a great deal this web site can be formal as well as informal
یکشنبه 20 مرداد 1398 11:29 ق.ظ
Hey! This is kind of off topic but I need some advice from
an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.
Do you have any points or suggestions? With thanks
شنبه 19 مرداد 1398 02:55 ب.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored to tears at work so I decided to check out
your blog on my iphone during lunch break. I love the knowledge you provide here and can't wait to take
a look when I get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!
جمعه 11 مرداد 1398 04:10 ق.ظ
Greetings. The author's name is Eddie Amaral and this man totally digs that address.
Auditing is what she does for a full time income but she plans on changing this item.
For years she's been living in Montana but your
girl friend will have to bend one day or nevertheless another.
What he really enjoys doing is to gather badges and is eager to make it a profession. Check out her website here:
http://seven-pride.com/pl/tabletki-na-przyrost-masy-miesniowej.html
جمعه 11 مرداد 1398 12:27 ق.ظ
Greetings. The author's name is Eddie Amaral and totally
digs that name. For years she's been living in Montana but she's going to have to hold
one day or still another. What he really enjoys doing is to get badges when he is wanting to make it a work.
Auditing is what she does for an income but she plans on changing the device.
Check out her website here: http://brucia-grassi-efficace-it.eu/chocolateslim.html
جمعه 11 مرداد 1398 12:14 ق.ظ
The author is known by common history of Patsy but people always misspell it.
Montana is her birth store. Dispatching is the place I support my in addition to it's
something I absolutely love. Her husband doesn't like it the way she does
but what she really likes doing is ballet along with she has time think about on issues.
She is running as well as a blog here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/propecia.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 04:10 ب.ظ
The writer's name is Jaime. What I love doing is kit cars and now i'm trying to make money with everything.
Dispatching is what he truly does. My wife when compared to chose to reside Montana.
He's not godd at design but you could possibly want to check his website:
http://produits-contre-la-calvitie.eu/propecia.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 03:22 ب.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. For years I've
been living in Montana and my parents live in the neighborhood.
To solve puzzles is the hobby she'll never stop doing.
Dispatching is what he does for cash and quality guy
not change it anytime in the future. See what's new on her website here:
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/idealica.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 02:37 ب.ظ
Let me first begin by introducing as well. My name is Mallie
Magdaleno and I totally love this name. He is really fond of horse riding but he's thinking
on starting interesting things. His family lives in Co.
Data processing has been my day project for a despite the fact.
See what's new in my little website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/silvets/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 08:25 ق.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. For years I have been living
in Montana and my parents live adjacent. To solve puzzles is the hobby could never stop doing.
Dispatching is what he does for cash and he is going to not change it
anytime eventually. See what's new on her website here:
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/blacklatte.html
چهارشنبه 9 مرداد 1398 09:29 ب.ظ
Tawanna Magdaleno is what her husband loves to call
her although is not her birth list. Fishing is the hobby Let me never stop doing.
New York is her birth place. Meter reading has been my profession for a few minutes and I am think
I'll change it anytime eventually. Check out his website here: http://seven-pride.com/it/aumentare-la-massa-muscolare.html
یکشنبه 6 مرداد 1398 12:13 ب.ظ
Greetings. Ok, i'll start by telling you the author's name
- Rico and he totally digs that domain name. The favorite
hobby for the children and me is to resolve puzzles on the other hand can't to
become my profession really. Montana is where I've been living.

Data processing is the place I support my in addition to the salary has been really meeting.
Check out my website here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/foligain.html
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:48 ق.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. To solve puzzles is the hobby she is going to never stop doing.
Dispatching is what he does for cash and undoubtedly
not transform anytime almost immediately. For years I've been living in Montana and my parents live just
about to happen. See what's new on her website here: http://seven-pride.com/es/ganar-masa-muscular.html
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:20 ق.ظ
Tawanna Magdaleno is how I'm called and I totally dig that details.
Montana has always been my home and Truly like every day living
the following. Data processing has been my profession for some point.
Acting is one of elements I love most. If you want to get the full
story check out my website: http://prodotti-anti-caduta.eu/foligain.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 05:26 ب.ظ
Nice to meet you, i am Jaime and my wife doesn't things like this at each
of. Montana is her birth place but she's going
to have heading one day or one. In her professional life she is a data processing officer and she will not change
it anytime very quickly. The thing I adore most kit cars but
I have not made a dime with the concept. He's not godd at design we might wish to check his website:
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/black-latte-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
چهارشنبه 2 مرداد 1398 01:49 ق.ظ
The author is known by common history of Patsy Gold it is not
is not her birth name. My house is now in colorado and won't ever move.
To climb may be the hobby she'll never stop doing.

Meter reading is what she does for a full time income. If you want
to realize more away my website: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/chocolateslim.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 12:59 ق.ظ
Santiago happens when I'm called and my lovely wife doesn't care about it at every.
I've always loved living co. For years she's been working being an interviewer and she will not change it anytime very soon. Fishing is
actually of the things he loves most. My wife and I keep a website.
You may want to try it out here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/eco-slim-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
سه شنبه 1 مرداد 1398 11:47 ب.ظ
Hello. Let me introduce the author. His name is Santiago.
Some time ago he chose to live on in Dom. He is currently a
bookkeeper. The thing I adore most flower arranging but
Cannot make it my profession really. Check out my website here: http://na-zmarszczki.eu/Vichy-Liftactiv-Collagen-Specialist.html
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :